آسیب شناسیاختلالات شخصیتارتقاء سلامت روانروانشناسی شخصیتسبک زندگی

کمال‌گرایی، ایده‌آل‌طلبی یا پرفکشنیسم چیست؟

۱۱ نشانه فردی که کمال‌گراست

کمال‌گرایی (perfectionism – پرفکشنیسم) شاید در معنای عام صفتی پسندیده به نظر برسد اما از نظر روان‌شناسانه، کمال‌گرایی بی‌دلیل و بیش‌ازحد یک مشکل و اختلال روانی محسوب می‌شود که نشانه‌هایی همچون استانداردهای سطح بالا، سخت‌گیری، نتیجه‌گرایی و … دارد.

کمال‌گرایی چیست؟

آیا شما کمال‌گرا هستید؟ آیا شما تشنه یک استاندارد بی‌نقص در شغلتان هستید؟ آیا شما احساس می‌کنید برای هر چیزی باید بی‌نقص باشید؟ حتی اگر این بی‌نقص بودن به سلامت شما آسیب بزند باز هم آن را می‌پذیرید؟

کمال‌گرا کسی هستید که هر استانداردی کمتر از بی‌نقصی را نمی‌پذیرد. در روانشناسی کمال‌گرایی ویژگی شخصیتی است که این‌گونه تعریف می‌شود: تلاش افراد برای عملکردی با استاندارد بسیار بالا به‌طوری‌که کاملاً بی‌نقص باشد و با ارزیابی سنگین بر روی خود و دیگران همراه می‌شود. برای یک فرد کمال‌گرا هر چیزی که کمتر از حد کمال باشد، غیرقابل‌قبول است.

آیا شما کمال‌گرا هستید؟

در این مقاله به ۱۱ نشانه افراد کمال‌گرا اشاره می‌کنیم که می‌توانید با آن، سطح کمال‌گرایی‌تان را بسنجید.

۱- افراد کمال‌گرا هیچ جایگاهی برای خطا در نظر نمی‌گیرید.

زمانی که یک اشتباه ببینید اولین نفری هستید که سریعاً به دنبال اصلاح آن خواهید رفت.

۲- شما رفتار خاص و منش خاصی دارید که بر اساس آن کارها باید به سرانجام برسند.

بسیاری از اوقات افراد به شما توجه نمی‌کنند چرا که روش‌هایی بسیار خاص و ویژه را برای به سرانجام رساندن کارهایتان در نظر می‌گیرید. اگر چیزی از روش شما خارج شد و از استانداردهای شما کمی منحرف گشت آن را نخواهید پذیرفت. از این رو، به سختی می‌توانید افراد صحیحی را برای همکاری انتخاب کنید چرا که دیگران فکر می‌کنند کار کردن با شما بسیار مشکل است.

۳- شما از روش صفر و صدی استفاده می‌کنید.

بدین معنا که یا یک کار کامل و بدون نقص انجام می‌شود و یا اگر در سطحی کمتر از تکامل به سرانجام برسد فایده‌ای ندارد.

۴- برای شما همه چیز به نتیجه نهایی بر می‌گردد.

برای شما اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در روند یک کار می‌افتد و بهای پرداخت‌شده برای رسیدن به یک هدف چه بوده است. شما فقط می‌خواهید مطمئن شوید که نتیجه نهایی به دست می‌آید در غیر این صورت احساس عصبانیت می‌کنید. در این صورت باید با ترفندهای کنترل عصبانیت نیز آشنا شوید.

۵- به شدت به خودتان سخت می‌گیرید.

هرزمانی که اتفاق ناگواری بیفتد به شدت به خودتان سخت می‌گیرید و خودتان را مواخذه می‌کنید. اهمیتی ندارد که مشکل به وجود آمده اشتباه شما بوده و یا یک اتفاق ساده بوده که به شما هم ربطی نداشته است، شما در هر حال خودتان را محکوم می‌کنید و احساس بسیار بدی در مدت طولانی به خودتان خواهید داشت.

۶- زمانی که به اهدافتان نمی‌رسید افسرده می‌شوید.

زمانی که کارها طبق پیش‌بینی‌تان جلو نمی‌رود به شدت افسرده می‌شوید. همیشه در ذهنتان این سؤال می‌چرخد: آگه نشه چی؟ مهم‌تر از همه شما احساس می‌کنید که اگر چیزی بی‌نقص به پایان نرسد بی‌بروبرگرد اشتباه شماست.

۷- استانداردهای سطح بالایی دارید.

زمانی که تصمیم می‌گیرید کاری را انجام دهید، اهداف سطح بالا در نظر می‌گیرید. گاهی اوقات این اهداف باعث می‌شود تا شما دچار اضطراب بی پایان شوید. شما در این حالت به آب‌وآتش می‌زنید تا به اهداف مد نظرتان برسید. زمانی که رسیدن به اهدافتان با تأخیر مواجه شد عقب می‌کشید و به این نتیجه می‌رسید که نمی‌توانید به آنان دست یابید.

۸- موفقیت برایتان هیچ‌وقت کافی نیست.

هر کاری که انجام می‌دهید، احساس می‌کنید چیزی بالاتر از آن برای به‌دست آوردن وجود دارد. زمانی که به عنوان مثال X را به‌دست آورید احساس می‌کنید باید ۲X را به‌دست آورید و زمانی که ۲X را به‌دست می‌آورید، می‌خواهید به ۵x برسید. فراتر از تمایل به بهتر شدن این است که شما بسیاری از اوقات اگر نتوانید به هدف بالاتری برسید احساس ناراحتی می‌کنید. شما به‌ندرت در شرایط کنونی احساس رضایت می‌کنید و به دنبال اتفاقات بهتری می‌گردید.

۹- کارهایتان را به تعویق می‌اندازید به خیال این که بتوانید زمان درستی را برای آن کار پیدا کنید.

شما همیشه به دنبال پیدا کردن زمان صحیح برای کارکردن روی اهدافتان هستید. به‌عبارت‌دیگر می‌خواهید زمانی کارتان را آغاز کنید که آماده هستید و می‌توانید بهترین کیفیت و عملکرد خود را به نمایش بگذارید. با این حال این وضعیت آمادگی کامل شاید هیچ موقع به وجود نیاید. دلیل این که می‌گوییم شاید این زمان هیچ‌وقت به وجود نیاید این است که شما همیشه منتظرید تا یک کار را به سرانجام برسانید.

۱۰- همیشه به دنبال یافتن خطاهایی هستید که دیگران آن را نمی‌بینند.

شاید این موضوع به جزئی‌نگری بازگردد، در کمال‌گرایی شما به دنبال اشکالات بسیار ریز می‌گردید. گاهی اوقات این اشکالات حقیقی هستند، اما گاهی نیز توهم به شمار می‌آیند.

۱۱- شما معمولاً زمان بسیار زیادی را برای به کمال رساندن و بی‌نقص کردن کارها قرار می‌دهید.

کمال برای شما هدف نهایی است. برای شما غیرعادی نیست که از خوابتان، زمان شخصیتان و سلامتی‌تان برای رساندن سطح کاری‌تان به بالاترین حد ممکن بزنید.

آیا شما خود را انسانی کمال‌گرا می‌دانید؟ نشانه‌های دیگر کمال‌گرایی چیست؟ دیدگاه‌های خود را با مخاطبان مجله بهداشت روان در میان بگذارید.

خواندن مقاله احتلال شخصیت وسواسی جبری که ارتباط مستقیمی با این ویژگی دارد، خالی از لطف نیست.

منبع

برگرفته از: personalexcellence

گروه روانشناسی ستاره

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پژوهش