سبک زندگیمعرفی کتاب

معرفی کتاب دنیای سوفی اثر یاستین گوردر

آموزش فلسفه در قالب داستان

کتاب دنیای سوفی

دنیای سوفی (به نروژی: Sofies verden) یک رمان فلسفی اثر یاستین گوردر نویسنده نروژی است که چاپ اول آن در سال ۱۹۹۱ میلادی در نروژ منتشر شد. این اثر، داستانی است که تاریخ فلسفه را به زبانی ساده تشریح می‌کند. کتاب دنیای سوفی تاکنون به ۵۴ زبان برگردانده شده و توجه همگان را به خود جلب کرده است.

کتاب دنیای سوفی با روایت سوم شخص به ماجراهای «سوفی آموندسن»، دختر چهارده ساله‌ی نروژی می‌پردازد که با مادرش زندگی می‌کند.

در ابتدای داستان، سوفی نامه‌هایی از یک فرستنده‌ی ناشناس دریافت می‌کند که در آن‌ها سؤال‌هایی مانند «تو کیستی؟» و «جهان چگونه به وجود آمد؟» نوشته شده‌اند. مدتی بعد او بسته‌های بزرگ‌تری دریافت می‌کند که آغازگر یک دوره‌ی آموزش فلسفه برای او هستند. سوفی به‌زودی پی می‌برد که تمام بسته‌ها توسط «آلبرتو کناکس» برای وی ارسال می‌شوند. آلبرتو، سوفی را قدم‌به‌قدم با تمدن یونان باستان، ظهور مسیحیت و تأثیر آن بر فلسفه‌ی یونانی، قرون‌وسطی و نیز دوران رنسانس، باروک و رمانتیسیسم آشنا می‌کند. در کنار این، ماجراهایی که بین سوفی و مادرش و دوستش به اسم یورون رخ می‌دهد، به داستان لحنی جذاب می‌دهد که خواننده را به دنبال کردن ماجرا ترغیب می‌کند.

نویسنده کتاب دنیای سوفی ، یاستین گوردر، در نروژ به سال ۱۹۵۲ متولد شده است. او سال‌ها در «برگن» فلسفه تدریس کرده است و پیوسته در فکر متن فلسفی ساده‌ای بود که برای شاگردان جوانش مفید باشد. چون متن مناسبی نیافت، شروع به نوشتن کرد و دنیای سوفی (۱۹۹۱) را آفرید.

استقبال از سادگی متن داستان

کتاب دنیای سوفی با استقبال غیره منتظره‌ای روبه‌رو گردید و در همان چند سال اول انتشار به بیش از سی زبان ترجمه شد و تاکنون میلیون‌ها نسخه از آن در جهان فروش رفته است.

گوردر استاد ساده‌نویسی و ایجاز است. سه هزار سال اندیشه را در ۶۰۰ صفحه می‌گنجاند، و زیرکانه از قول گوته می‌گوید: «کسی که از تاریخ سه هزار ساله بهره نگیرد، در جهالت زندگی خواهد کرد.»

و چه راحت مباحث پیچیده فلسفه غرب را، بی‌آنکه مبتذل شوند به زبان ساده و شیوا و همه‌فهم بیان می‌کند: از جمله بهره‌جویی مسیحیت از نظریه‌های افلاطون و ارسطو، ریشه گرفتن فرهنگ اروپایی از فرهنگ سامی و هند_اروپایی، هگل را و بحث آنچه عقلی است، ماندنی است و دوران خود ما را و انسانِ محکوم به آزادی را و غیره و غیره…

منبع

تایم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای عضویت در صفحه‌ی اینستاگرام ما کلیک کنید…