سبک زندگیمتفکران بزرگمعرفی کتابوجودی یا اگزیستانسیالیسم

معرفی کتاب هنر درمان

اثر غیرداستانی و بالینی اروین یالوم

کتاب هنر درمان

مخاطبان کتاب هنر درمان، که از تازه‌ترین نوشته‌های یالوم و چکیده‌ی تجربه بالینی منحصربه‌فردش در زمینه‌ی روان‌درمانی اگزیستانسیال و گروه‌درمانی است، روان‌درمانگران نسل جدید و نیز بیمارانشان هستند. پس مخاطبان عادی و متخصص را با هم فرا می‌خواند؛ قصه نمی‌گوید که سرگرمتان کند؛ درس زندگی، درمانگری و ارتباط می‌دهد، ولی با کلامی چنان جذاب که در غیر روان‌درمانگران و غیر بیماران هم وسوسه‌ی قدم نهادی به دنیای بیمار-درمانگر را پدید می‌آورد. کتاب هنر درمان، حاصل دانش عمیق، سال‌ها کار بالینی، استعداد، ذکاوت و طنازی نویسنده‌ی آن است.

همان‌طور که در کتاب هنر درمان خواهید خواند، عشق وسواس گونه یالوم به روان‌درمانی موجب شده رویکردهای درمانی متنوعی را تجربه کند؛ از مکاتب مختلف روانشناسی خوشه بچیند، بی‌آنکه به دام تعصب خشک بیفتد؛ با صراحت تمام خود و دیگران را نقد کند؛ بارها به شیوه‌های گوناگون درمان شود؛ همه و همه تنها به این دلیل که به بصیرتی هیجانی در درک انسان نائل آید و برای هر بیماری درمان خاص او را ابداع کند.

دانش بشری تا کنون با پدیده‌ای پیچیده‌تر از هزار توی مغز و ذهن و روان آدمی روبرو نشده است. برقراری ارتباط با این دستگاه پیچیده و درک آن، کاری سترگ است و مهارت‌های خود را می‌طلبد. همه‌ی ما نیازمند برقراری ارتباط انسانی درست با همنوعان هستیم و هر یک در این کتاب، نکته یا سرنخی خواهیم یافت که جایی و در ارتباط با یک انسان (موجودی منحصربه‌فرد که می‌تواند درمانگر یا بیمار خوانده شود) به کارمان بیاید.

درباره‌ی مترجم

دکتر سپیده حبیب، مترجم این کتاب، خود روان‌پزشک است و با یادداشت‌های خود درباره مفاهیم تخصصی روانشناسی و روان‌پزشکی، درک این اثر برجسته را برای خوانندگان غیرمتخصص بسیار آسان کرده است.

این کتاب را مطالعه کنید و نظرات خود را با ما و مخاطبین بهداشت روان در میان بگذارید. در صورت داشتن سؤال آن را به صورت کامنت برای ما ارسال کنید.

منبع

تایم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پژوهش