ارتقاء سلامت روانانسانگرایی و روانشناسی مثبتبهداشت روانخودشکوفایی و عزت نفسسبک زندگی

خودباوری سالم و نشانه‌های آن

شش اصل برای خودباوری سالم

شش نشانه خودباوری سالم

خود باوری سالم در نگاه اول شاید مساله‌ای بدون شبهه باشد، اما در واقع چنین نیست. معمولا بسیاری از ما افراد خودشیفته و کسانی را که در مواجهه با مشکلات زندگی دست به دامن مکانیزم جبران می‌شوند، جز افرادی تلقی می‌کنیم که به خودشان باور دارند. حتی کسانی که فارغ از واقعیت خود را خوب ارزیابی می‌کنند. در این نوشته سعی کردیم تا نشانه‌های خودباوری سالم را معرفی کنیم

خودباوری سالم بر شش اصل استوار است:

زندگی آگاهانه

یعنی به واقعیت احترام بگذارید، بدون طفره رفتن و انکار. هنگام انجام هر کاری از آن آگاه باشید. سعی کنید بفهمید چه چیزهایی علایق، ارزش‌ها و اهداف شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هم از دنیای بیرونی و هم از دنیای درونی خود آگاه باشید.

پذیرش خویشتن

یعنی قبول این واقعیت که افکار، احساسات و اعمالتان متعلق به شماست، مهربانانه و محترمانه رفتار کردن با خودتان، حتی وقتی برخی احساسات یا تصمیم‌هایتان را تحسین نمی‌کنید یا از آن‌ها لذت نمی‌برید و نیز پرهیز از ماندن در ارتباطی طردکننده یا خصومت‌آمیز.

مسئولیت‌پذیری

یعنی درک کنید شما در انتخاب‌ها و اعمالتان مختارید و باید منبع نهایی احساس رضایتتان باشید. هیچ‌کس جز خودتان به شما خدمت نمی‌کند، کسی قرار نیست بیاید زندگی‌تان را برای شما سروسامان دهد، شما را خوشحال کند یا به شما عزت‌نفس بدهد.

ابراز وجود

یعنی به خواسته‌ها و نیازهایتان احترام بگذارید و شکل‌های مناسب ابراز آن‌ها را در واقعیت جستجو کنید. با خودتان در برخورد با دیگران با احترام و مناسب رفتار کنید. از کسی که هستید راضی باشید به دیگران اجازه دهید این واقعیت را ببینند و از باورها و ارزش‌ها و احساساتتان حمایت کنید.

زندگی هدفمند

یعنی برای تعیین اهدافتان مسئولیت بپذیرید، اعمالی را انجام دهید که به شما اجازه می‌دهد آن‌ها را به دست آورید. خودتان را در مسیر موفقیت نگه دارید و در جهت تکمیل اهداف خود حرکت کنید.

زندگی همراه با راستی و درستی

یعنی از اصولی رفتاری پیروی کنید که شما را در اقدام‌هایتان وفادار نگه دارد؛ ایجاد سازگاری و تجانس بین آنچه می‌دانید، آنچه می‌گویید و آنچه انجام می‌دهید، به قول‌هایتان پایبند باشید، به تعهدات خود احترام گذارید و به گفته‌های خود عمل کنید.

منبع

کلینیک روان‌پزشکی و روانشناسی پل امید – @poleomidcilinic

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن

برای عضویت در صفحه‌ی اینستاگرام ما کلیک کنید…