خودشکوفایی و عزت نفسمتفکران بزرگمکاتب روانشناسیوجودی یا اگزیستانسیالیسم

ترس از مرگ از نگاه اروین یالوم

دقیقاً از چه چیز مرگ می‌ترسید؟

ترس از مرگ از نگاه اروین یالوم (اضطراب مرگ)

ترس از مرگ از نگاه اروین یالوم :از بیشتر مراجعه‌کنندگانم می‌پرسم: «دقیقاً از چه چیز مرگ می‌ترسید؟»

پاسخ‌های مختلفی که به این پرسش می‌دهند، غالباً به درمان سرعت می‌بخشد. وقتی‌که از جولیا (یکی از مراجعین) پرسیدم: «چرا مرگ این‌قدر ترسناک است؟ چه چیز خاصی در مرگ هست که تو را می‌ترساند؟» فوراً پاسخ داد:

«همه کارهایی که انجام نداده‌ام.» پاسخ جولیا به جان‌مایه‌ای اشاره می‌کند که برای همه آنهایی که به مرگ می‌اندیشند یا با آن روبرو می‌شوند اهمیت دارد:

رابطه دو جانبه بین ترس از مرگ و حس زندگی نزیسته.

به‌عبارت‌دیگر، هر چه از زندگی کمتر بهره برده باشید، اضطراب مرگ بیشتر است. در تجربه کامل زندگی هر چه بیشتر ناکام مانده باشید، بیشتر از مرگ خواهید ترسید. #نیچه این عقیده را با قوت تمام در دو نکته کوتاه بیان کرده است: «زندگی‌ات را به کمال برسان و بموقع بمیر.» همان‌طور که زوربای یونانی با گفتن این حرف تأکید کرده است: «برای مرگ چیزی جز قلعه‌ای ویران به جای نگذار.» و سارتر در زندگینامه‌اش آورده: «آرام‌آرام به آخر کارم نزدیک می‌شوم … و یقین داشتم که آخرین تپش‌های قلبم در آخرین صفحه‌های کارم ثبت می‌شود و مرگ فقط مردی مرده را درخواهد یافت.»

اروین یالوم – خیره به خورشید نگریستن

نظرات و سوالات خود را با متخصصین بهداشت روان در میان بگذارید تا به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین برای آشنایی بیشتر با اروین یالوم کلیک کنید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای عضویت در صفحه‌ی اینستاگرام ما کلیک کنید…