ارتقاء سلامت روانبهداشت روانسبک زندگیفرزندپروری و رشد

تاثیر درآمد خانواده بر مغز فرزندان

اهمیت رفاه خانواده چقدر است؟

نتایج یک پژوهش جدید که با بررسی اسکن‌های MRI انجام‌شده نشان می‌دهد که ساختار مغز کودکان و نوجوانان خانواده‌های دارای درآمد کمتر با هم سن و سالان آنها که خانواده ثروتمندتری دارند، متفاوت است.

دانشمندان در گزارشی که در مجله علمی “نیچر نوروساینس” منتشر کرده‌اند، وجود ارتباط مابین بزرگ شدن در یک خانواده کم‌درآمد و داشتن نواحی قشری کوچک‌تر در مناطق مغز که با مهارت‌هایی که برای موفقیت آکادمیک مرتبط است، را تأیید کرده‌اند.

بنا بر نتایج این پژوهش، این ارتباط مستقل از نژاد و قومیت کودک است. به‌علاوه آنها دریافته‌اند حتی اندک افزایش درآمد در میان خانواده‌های فقیر به‌طور نسبی موجب افزایش نواحی قشری مغز و بنابراین پتانسیل یادگیری می‌گردد.

الیزابت سوئل، نویسنده اصلی این مقاله و متخصص بیمارستان اطفال لس‌آنجلس گفته است: «ما واقعاً نمی‌دانیم پول چگونه موجب تفاوت در اندازه مغز می‌شود اما گمان می‌کنیم که این اتفاق به دلیل تمامی منابعی باشد که در دسترس مردم دارای درآمد بالاتر همچون تغذیه خوب، بهداشت و سلامت، مدرسه بهتر و غیره قرار دارد.»

در این پژوهش ۱۱۰۰ کودک و نوجوان ۳ تا ۲۰ ساله موردبررسی قرار گرفتند.

این پژوهشگران دریافتند که با افزایش سطح درآمد خانواده، ناحیه قشری مغز که مربوط به پشتیبانی زبان، خواندن، مهارت‌های سه بعدی و نقش‌های اجرایی است وسیع‌تر می‌گردد. اینها فرآیندهای ذهنی هستند که تمرکز، یادآوری و عملکرد چندوظیفه‌ای را موجب می‌شوند.

به‌علاوه این پژوهش نشان می‌دهد که میزان تحصیلات پدر و مادر بر کلیت نواحی قشری مغز کودک تأثیرگذار است به‌طوری‌که هر چه میزان تحصیلات والدین بیشتر باشد، نواحی قشری مغز کودک در طی رشد او بزرگ‌تر می‌شود.

البته در این پژوهش تأکید شده است که وضعیت اجتماعی اقتصادی یک کودک ضرورتاً رشد مغزی و شناختی کودک در همه موارد را دیکته نمی‌کند. به‌علاوه درآمد خانواده دلیلی بر تفاوت‌های مغزی نیست. این پژوهشگران قویاً بر این باورند که وجود تفاوت‌های مغزی نشان‌دهنده وجود تفاوت‌های تجربی است.

سوالات خود را در بخش کامنت مجله بهداشت روان مطرح کنید تا متخصص روانشناس به شما پاسخ دهد.

منبع

نوروسافاری

منبع مقاله انگلیسی این تحقیق:

Family income, parental education and brain structure in children and adolescents, Nature Neuroscience, 30 March 2015.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *